Wiedza komputerowa do CV. Programy komputerowe do życiorysów

by Randa Pawel

Wiedza z komputera

Encyklopedie i słowniki komputerowe to narzędzia przydatne zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Są łatwe w obsłudze, aktualne i obejmują szeroki zakres informacji. Sprawdziliśmy ofertę rynkową tych produktów.

Spis treści

Wyższość programów multimedialnych nad tradycyjnymi publikacjami papierowymi jest niezaprzeczalna. Encyklopedia czy słownik umieszczony na płycie może zawierać nie tylko opisy i niewielkich rozmiarów ilustracje, ale także np. animacje, filmy, dźwięki czy interaktywne quizy. Ogromną przewagę dają mechanizmy wyszukiwania. Hasła odnajduje się szybko, a system linków pozwala przenosić się błyskawicznie pomiędzy częściami medium. Zawartość wydawnictw komputerowych zależy jedynie od ich autorów i nie jest nawet ograniczona pojemnością płyty - zawsze przecież można dołożyć kolejny krążek. Nie zawsze jednak te możliwości są w pełni wykorzystywane. Często zdarza się, że ilustracje mają małą rozdzielczość, a oferta treści multimedialnych jest niewielka.

Komputerowe aplikacje i bazy danych sprawdzają się idealnie, gdy poszukujemy wielu informacji. Przegrywają jedynie w sytuacjach, w których użytkownik chce szybko sprawdzić pojedyncze hasło. Łatwiej bowiem sięgnąć po książkę, niż czekać na uruchomienie komputera i odpowiedniego oprogramowania.

Na rynku królują komputerowe słowniki językowe, które idealnie wykorzystują możliwości peceta w zakresie wyszukiwania haseł. Można również znaleźć słowniki języka polskiego i słowniki specjalistyczne. Spora grupa to encyklopedie, zarówno powszechne, jak i tematyczne. Część z nich adresowana jest do najmłodszych odbiorców. Sprawdziliśmy ofertę producentów i prezentujemy najciekawsze pozycje.

Encyklopedie

Wydawnictwo PWN to znany wszystkim wydawca encyklopedii. Co roku publikuje nowe edycje swojej Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej. Wersja 2010 zawiera wyjaśnienie prawie 150 tys. haseł, kilkanaście tysięcy ilustracji wysokiej jakości, różnego rodzaju tabele i kalendaria. Zawartość uzupełniają prawie 5 godzin nagrań dźwiękowych, animacje i prezentacje. Zapisane w encyklopedii informacje zajmują ponad 8 GB danych. Udało się je zmieścić na jednym krążku dzięki zastosowaniu dwuwarstwowych płyt DVD. Oprócz części informacyjnej, produkt PWN oferuje różnego rodzaju sprawdziany, quizy i kilkaset prostych gier. Dołączony moduł Super Memo pozwala użytkownikowi tworzyć własne testy na wybrany temat.

Na uwagę zasługują również produkty z serii tematycznej. Multimedialne encyklopedie: historyczna, geograficzna i biologiczna oprócz haseł zawierają zbiory interaktywnych map, opisów ważnych i ciekawych miejsc, gatunków zwierząt, życiorysy odkrywców i badaczy, objaśnienia specjalistycznej terminologii i galerie portretów, reprodukcji, zdjęć atrakcji turystycznych czy flory i fauny.

Encyklopedia "Język polski, literatura, sztuka" omawia pojęcia z zakresu literatury, historii sztuki i muzyki, zawiera charakterystykę epok, opisy utworów, cytaty, zdjęcia dzieł sztuki. Z kolei "Matematyka, fizyka, chemia, informatyka" obejmuje poszerzony zbiór wiedzy z matematyki, chemii, fizyki, informatyki i astronomii. Zawiera m.in. interaktywną mapę nieba, życiorysy uczonych, odkrywców, konstruktorów i wynalazców, a także przyrząd do nauki alfabetu Morse’a, czy animowane struktury wybranych związków chemicznych.

Astronomii poświęcony jest również oddzielny produkt - "Kosmos. Encyklopedia multimedialna" . Zawiera ona oprócz kilkunastu tysięcy haseł z dziedziny astronomii i fizyki, również mapy nieba i prezentacje multimedialne omawiające tajemnice wszechświata.

W formie encyklopedycznej tworzone są multimedialne programy edukacyjne dla dzieci oferowane przez wydawnictwo Dorling Kindersley i dystrybuowane w Polsce przez firmę LEM. W skład serii wchodzą między innymi "Moja Pierwsza Niezwykła Encyklopedia Człowieka", "Moja Pierwsza Niezwykła Encyklopedia Historii" czy "Moja Pierwsza Niezwykła Encyklopedia Nauki". Ich treść jest zgodna z programem nauczania szkoły podstawowej. Wszystkie zawierają dostosowane do poziomu wiekowego animacje i efekty, quizy i konkursy, ilustracje, interaktywne gry i zadania.

W sklepach można także spotkać produkty DK przeznaczone dla nieco starszych odbiorców. Są to: "Encyklopedia Dinozaurów", "Encyklopedia Nauki", "Encyklopedia Przyrody" czy "Encyklopedia Wszechświata". Wszystkie zawierają świetnie przygotowane objaśnienia haseł tematycznych, filmy i animacje z danej dziedziny, trójwymiarowe modele. Do dorosłych adresowana jest "Wszystko o Seksie. Encyklopedia".

Jeżeli jesteś zapalonym ogrodnikiem, interesują cię kwiaty, krzewy i drzewa, możesz kupić jeden z produktów LK Avalon. "Wielka Encyklopedia Roślin", "Encyklopedia Drzew i Krzewów" oraz "Encyklopedia Kwiatów" zawierają opisy ponad 7 tys. roślin i ok. 12 tys. zdjęć, umieszczono w nich opisy porad pielęgnacyjnych i dokładne kalendaria przeprowadzania poszczególnych zabiegów, znajdziesz w nich animacje pokazujące wykonywanie niektórych czynności. Programy omawiają możliwe do zaobserwowania choroby i najczęściej występujące szkodniki oraz opisują sposoby ich zwalczania.

Wygląd interfejsu „Encyklopedii Podboju Kosmosu” odbiega nieco od tradycyjnych programów tego typu.

Produkty encyklopedyczne można znaleźć także w ofercie Play.pl. Encyklopedia przyrody to kilkaset haseł dotyczących różnych gatunków roślin i zwierząt, ponad tysiąc zdjęć, informacje o gatunkach chronionych, parkach narodowych, filmy i artykuły. Dla amatorów grzybobrania przeznaczono leksykon grzybów. Zawiera on opisy ponad stu gatunków występujących w Polsce (zarówno jadalnych, jak i niejadalnych), omawia miejsca ich występowania, sposoby i terminy zbierania. Szczególny nacisk kładzie na bezpieczeństwo. "Grzybiarz" to także zbiór przepisów kulinarnych i sposobów przygotowania potraw z grzybów świeżych i suszonych.

Wydawnictwa encyklopedyczne oferuje także Cartall oraz Marksoft. Są to między innymi "Encyklopedia Przyrody" czy "Encyklopedia Podboju Kosmosu".

Wiedza komputerowa niedowartościowana

Z badania przeprowadzonego przez Microsoft, w którym udziałwzięło 500 przedstawicieli czołowych brytyjskich firm, wynika, żewiedza z zakresu IT jest dopiero siódmą najważniejszą umiejętnościąw miejscu pracy - informuje serwis BBC News.

Według pracodawców ważniejsze są za to: umiejętność pracy wzespole, przedsiębiorczość. analiza i rozwiązywanie problemów,komunikacja werbalna, organizacja i osobiste planowanie orazelastyczność.

Odmiennego zdania jest szef Microsoftu Bill Gates, wedługktórego umiejętności komputerowe są ważne na każdym szczeblu: odpracownika sklepu po dyrektora. Uważa on, że jedna znajważniejszych zmian, jaka dokonała się w ciągu ostatnich 30 lat,jest taka, że cyfrowa technologia przekształciła prawie każdego wpracownika informatycznego.

źródło: BBCNews

Wiedza komputerowa do CV. Programy komputerowe do życiorysów

Wiedza komputerowa do CV. Programy komputerowe do życiorysów

W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak poprawnie wypisać umiejętności obsługi komputera w swoim CV.

CV powinno być napisane poprawnie, ponieważ od tego zależy, czy otrzymasz pożądaną pracę, czy nie.

Dodatkowe umiejętności to ważny blok życiorysu, w którym kandydat opisuje programy komputerowe, internetowe i specjalistyczne.

W tym bloku można opisać inne informacje, na przykład obecność specjalistycznej wiedzy lub prawa jazdy.

Ale wypełniając tę ​​kolumnę, zwykle trudno jest dokładnie wskazać umiejętności obsługi komputera, które posiada wnioskodawca.

W jaki sposób należy prawidłowo wskazać te umiejętności i jakie programy należy znać dla określonych specjalności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Sekcja z dodatkowymi umiejętnościami powinna być ustrukturyzowana. Najpierw musisz ogólnie ocenić siebie jako użytkownika komputera, a następnie porozmawiać o swoich umiejętnościach w zakresie profesjonalnych programów. Jeśli masz wiele umiejętności do wypisania, pogrupuj nazwy schematów programu i umiejętności w grupy.

Czym jest wiedza na temat komputera w życiorysie? Poziomy zaawansowania komputera do wykorzystania w CV są klasyfikowane według następujących kryteriów:

Zaawansowany użytkownik : programista, administrator. Może tworzyć programy, ponownie instalować system i tak dalej.

: programista, administrator. Może tworzyć programy, ponownie instalować system i tak dalej. Użytkownik jest profesjonalistą . Współpracuje ze specjalistycznymi programami i edytorami tekstu.

. Współpracuje ze specjalistycznymi programami i edytorami tekstu. Użytkownik zwykły lub podstawowy. Znajomość Internetu i podstawowych programów.

W podsumowaniu należy wskazać dane dotyczące wiedzy z zakresu pracy z takimi programami i aplikacjami:

profesjonalne oprogramowanie

pakiety biurowe

platformy operacyjne

Technologie komputerowe

W zależności od konkretnej pozycji, w CV musisz uporządkować swoje umiejętności w jednej kolumnie lub całym akapicie. Pamiętaj, aby wskazać poziom swojej wiedzy przed każdym programem lub aplikacją. Ta rada jest szczególnie przydatna dla pracowników IT.

Pewny siebie użytkownik wie, czym są przeglądarki, wyszukiwarki i aktywnie korzysta z sieci, aby znaleźć potrzebne informacje. Może łatwo znaleźć dowolny folder plików w swoim systemie operacyjnym, a także przywrócić system operacyjny w przypadku problemów lub sformatować dysk flash.

Zanim zaczniesz kompilować swoje CV, pamiętaj, aby wymienić tylko te programy, które dobrze znasz.

W końcu na nowej pozycji będziesz musiał z nimi pracować.

Dlatego lepiej wskazać mniej niż więcej. Na przykład dla pewnego użytkownika określ: „Pewny użytkownik komputera — optymalizacja, bezpieczeństwo”.

Jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe, ale musisz coś wskazać w sekcji dodatkowych umiejętności, możesz opisać swoje cechy osobiste i zadania. Ale to wszystko powinno być jasne i interesujące dla pracodawcy.

Umiejętności są również wskazane w zależności od specjalizacji. Oto kilka przykładów:

Jakich programów powinien używać pewny siebie użytkownik komputera do CV - projektant?

Oto lista programów, które powinien znać pewny użytkownik:

Pracownik biurowy musi być dobry na PC. W końcu jego praca związana jest z komputerem, rysowaniem różnych tabel, diagramów. Dlatego pracodawcy dokładnie analizują każde CV, a dopiero potem zapraszają kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Oto lista i nazwa podstawowych programów biurowych PC do wznowienia:

Każdy pracownik biurowy powinien biegle posługiwać się programami Microsoft Word i Microsoft Excel.

Za ich pomocą można stworzyć nie tylko prosty dokument tekstowy, ale także wykonać schemat, różne kartki, sporządzić życiorys, portfolio, napisać plan, wykonać różne formularze do pracy, etykiety, faktury, zaproszenia, broszury reklamowe, notatki , protokoły i nie tylko.

W tych edytorach możesz łatwo tworzyć formuły bez przechodzenia z jednego okna do drugiego.

Możesz także użyć dużej liczby dodatków do synchronizacji pracy z innym oprogramowaniem.

Poszerz swoją wiedzę z zakresu technologii IT. W końcu jest to nie tylko ekscytujące lub interesujące, ale także niezbędne, ponieważ taka wiedza pomoże ci szybko nauczyć się czegoś nowego i wspiąć się po szczeblach kariery.

Programy komputerowe do życiorysu do banku, dla księgowego: nazwiska, lista

Specjaliści bankowi, ekonomiści i księgowi należą do najbardziej poszukiwanych specjalności na rynku pracy. Ale jest wielu kandydatów do tych zawodów.

Dlatego banki i różne firmy uważnie studiują życiorysy i wybierają najlepsze z najlepszych na takie stanowiska. Znajomość komputera i umiejętność pracy z wieloma programami jest dodatkowym wymogiem dla każdego kandydata.

Oto programy komputerowe, które musisz określić dla CV do banku, dla księgowego - nazwiska, lista:

Księgowa:

Ekonomista:

Specjalista Bankowy musi być biegły we wszystkich powyższych programach. Kasjerzy, menedżerowie kasjerów, kierownicy działów operacji gotówkowych oraz audytorzy powinni w swoich życiorysach wskazać wiedzę i umiejętność pracy z takimi programami: Word, Excel, Outlook, Konsultant.

Jak pisać w CV o znajomości komputera, sprzętu biurowego i programów: przykład

Najpierw przygotuj się do napisania projektu CV.

Następnie musisz dokonać poprawek i przepisać na czystej kopii. Dzieje się tak, jeśli CV jest potrzebne na papierze.

Wszystko jest prostsze z CV w formie elektronicznej. Poprawki można wprowadzać bez końca.

Jak wspomniano powyżej, dodatkowe umiejętności lub wiedza na temat komputera są wskazane w jednym wierszu, jeśli stanowisko nie obejmuje znajomości programów komputerowych, a w małym akapicie, jeśli musisz wskazać obecność wiedzy w niektórych profesjonalnych programach.

Jak napisać w CV o znajomości komputera, sprzętu biurowego i programów? Oto przykład dla różnych zawodów:

Ważny: Przeczytaj ogłoszenie przed opisaniem dodatkowych umiejętności. Po pierwsze, na liście zawsze należy wskazać te programy, które pracodawca wymienił w wymaganiach dla wnioskodawcy.

Teraz już wiesz, jak prawidłowo wymienić umiejętności obsługi komputera w swoim CV. Nie przypisuj sobie niepotrzebnej wiedzy, ponieważ pracodawca nie będzie miał trudności z przetestowaniem Cię na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli okaże się, że podałeś nieprawdziwe informacje, na tym rozmowa się zakończy.

Wideo: Jak napisać dobre CV | Podstawowe zasady | Link do próbki! | Moje doświadczenie

Nadal uważasz, że komputer nie jest dla Ciebie i trudno jest opanować umiejętności pracy z nim? Szybkie pisanie bez patrzenia na klawiaturę, konfigurowanie, optymalizowanie systemu, naprawianie komputera, wydaje się, że tylko mistrz może to zrobić. Ale nie jest. Ten artykuł pomoże ci przestać być początkującym użytkownikiem i dołączyć do grona doświadczonych użytkowników komputerów PC.

Wskazówki zawarte w tym artykule pomogą Ci stać się bardziej zaawansowanym użytkownikiem komputera. Z czasem zrozumiesz, że w 99% przypadków awarii komputera nie możesz zadzwonić do kreatora, ale całkowicie sobie z tym poradzić. Mam nadzieję, że przeczytałeś już ten artykuł, w przeciwnym razie nie będzie Ci się już przydał, ponieważ zamierzasz zostać profesjonalistą.

Naucz się pisać szybko

Metoda ślepych dziesięciu palców pozwala na pisanie tekstów na komputerze z dużą szybkością bez odrywania wzroku od monitora. Nauczywszy się tak wielkiej rzeczy, staniesz się bardziej produktywny, każda praca i korespondencja będą realizowane wielokrotnie szybciej. A z boku nie będą patrzeć na ciebie jak na „czajniczek”.

Do tej pory istnieje wiele symulatorów, zarówno witryn w Internecie, jak i poszczególnych programów dla systemu Windows. Za pomocą takich symulatorów łatwiej jest nauczyć się pisać ślepą metodą dziesięciu palców. Ćwicząc trochę każdego dnia, możesz nauczyć się w kilka tygodni. Na początku będzie się to wydawać trudne, ale po ciężkim treningu, po dwóch, trzech tygodniach zauważysz, że podczas pisania praktycznie nie patrzysz na klawiaturę. Mamy specjalny artykuł poświęcony wskazówkom, które pomogą Ci zacząć. Zwiększ swoją produktywność!

Dowiedz się, jak naprawić i skonfigurować komputer

Dowiedz się, jak samodzielnie naprawiać błędy i usterki na komputerze, artykuły z tej witryny pomogą Ci w tym. Oprócz OCompah istnieje wiele przydatnych stron, dzięki którym dowiesz się, jak zoptymalizować system, skonfigurować komputer i Internet, naprawić laptopa i wiele więcej.

Oto tylko niektóre z witryn, które będą dla Ciebie przydatne:

Zostań zaawansowanym użytkownikiem Internetu

W dzisiejszych czasach w żaden sposób bez sieci WWW. I oczywiście większość czasu, który spędzamy przy komputerze, trafia do Internetu. Koniecznie przeczytaj artykuły w sekcji „Bezpieczeństwo” na tej stronie, na przykład o tym, jak chronić siebie, swoich bliskich i komputer przed zagrożeniami i wyciekiem danych osobowych.

Poznaj ciekawy materiał z branży IT

Przeczytaj wiadomości Hi-Tech. Ciekawe artykuły Wikipedii dotyczące komputerów i zaawansowanych technologii. Poznaj wnętrze komputera. Oglądaj filmy o hakerach i geniuszach komputerowych. Przeczytaj o systemach operacyjnych, programach, komponentach komputerowych, ucz się od siebie itp. itp. Wszystko to pomoże Ci być ponad czajnikiem niedoświadczonego użytkownika.

Zaprzyjaźnij się z klawiaturą i myszą

Ile już zostało powiedziane, tutaj znowu chcę powiedzieć, że klawisze skrótów pozwalają na wielokrotnie szybsze wykonywanie pracy dla konkretnego programu. Po zapamiętaniu głównych, będzie można ich używać w innych programach. Pozwala to nie tylko skrócić czas pracy, ale także podkreślić swoją punktualność, wiedzę i zaufanie do komputera. Ponadto skróty klawiszowe są bardzo wygodne podczas pracy z , a nawet . Pamiętaj, aby nauczyć się podstawowych kombinacji, to znacznie zwiększa produktywność.

Po przeczytaniu artykułu zrozumiesz, że wcześniej nie korzystałeś w pełni z manipulatora komputerowego. Ale na próżno. Niektóre funkcje są bardzo, bardzo przydatne w pracy.

Opanuj złożone programy

Naucz się korzystać ze złożonych programów, takich jak Photoshop, 3Dmax, CorelDraw. W Internecie można znaleźć wiele przydatnych informacji na ten temat, całe lekcje i podręczniki dotyczące Photoshopa, edycji wideo itp. Zacznij od najprostszego i powoli kieruj się w górę. Po chwili zauważysz, jak bardzo „urosłeś”.

Naucz się języków programowania

I co? Dlaczego nie spróbować. Programowanie, szczerze mówiąc, to bardzo ekscytujące zajęcie. A co, jeśli po wypróbowaniu raz ci się spodoba i poważnie zdecydujesz się na kodowanie? Na początek wypróbuj takie internetowe usługi szkoleniowe, jak Codeacademy i Code Combat, jeśli masz tablet lub smartfon z Androidem, pobierz dla siebie grę Lightbot, przy okazji jest ona również dostępna na iOS. Cóż, już niedługo na pojawi się szczegółowy przewodnik, jak nauczyć się programować, od czego zacząć i jak lepiej się tego nauczyć. Zasubskrybuj aktualizacje witryny przez e-mail, dołącz do sieci społecznościowych i poczekaj na kolejne artykuły.

Znajomość komputera przy ubieganiu się o pracę jest czasem kluczowa. Co więcej, nie mówimy nawet o specjalnościach bezpośrednio związanych z obszarami IT i Internetem. Elektroniczne zarządzanie dokumentami, jedna baza towarów i klientów dla wszystkich oddziałów itp. - to realia nowoczesnej działalności firm, niezależnie od dziedziny działalności. A zatem oprócz solidnego doświadczenia praktycznego i gruntownej wiedzy, należy rozumieć przynajmniej na podstawowym poziomie zasady pracy przy komputerze, zarówno ogólne, jak i bezpośrednio związane z zawodem. Równie ważne jest zaznaczenie tego przy ubieganiu się o wakat.

W jaki sposób w CV wskazuje się poziom biegłości obsługi komputera? Z reguły w tym przypadku stosuje się następujące formuły:

Na poziomie użytkownika. Jest to poziom podstawowy, który zakłada, że ​​dobrze znasz system operacyjny Windows i jego standardowe aplikacje.

Użytkownik, pewny siebie użytkownik. Oprócz podstawowej wiedzy dodaje się tutaj umiejętność pracy z aplikacjami biurowymi, a także możliwość pracy z przeglądarkami i szybkiego wyszukiwania informacji w Internecie.

Użytkownik, zaawansowany użytkownik. Wskazanie na ten poziom oznacza nie tylko dobrą znajomość aplikacji standardowych i biurowych, ale również umiejętność pracy z wysoce wyspecjalizowanymi programami związanymi z Twoją branżą.

Tworząc CV, powinieneś nie tylko wskazać swój poziom wiedzy komputerowej, ale także wskazać konkretnie, co wiesz, możesz i możesz. W takim przypadku należy oprzeć się na wymaganiach określonych w ogłoszeniu i rodzaju działalności. Załóżmy więc, że możesz bardzo dobrze znać Photoshopa, ale raczej nie przyda się, jeśli ubiegasz się o pracę księgowego. W takim przypadku bardziej logiczne jest napisanie w CV o umiejętności pracy w 1C. Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniesz zapytany o znajomość innych, nieprofesjonalnych programów (czasami rekruterzy pytają o to, aby lepiej ocenić stopień komputerowego „zaawansowania” kandydata), możesz wymienić wszystkie swoje umiejętności i zdolności.

I jeszcze kilka uwag dotyczących wskazania poziomu znajomości obsługi komputera. Po pierwsze, pamiętaj o umieszczeniu tych informacji w osobnym bloku w swoim CV, aby lepiej ustrukturyzować dokument i poprawić jego czytelność. Po drugie, pisz nie ogólnikowo, ale konkretnie wskazując programy, aplikacje, edytory graficzne, języki programowania, które znasz i które mogą Ci się przydać w nowej pracy. W niektórych przypadkach należy określić wersję programu lub poziom własności każdego z nich. Po trzecie, jeśli masz dużą szybkość pisania (ponad 200 uderzeń na minutę), dobrze byłoby odnotować to w swoim CV.

Opis umiejętności obsługi komputera to zazwyczaj jedna linijka w CV, jeśli zawód nie wiąże się z posiadaniem specjalistycznych programów; i mały akapit, jeśli zawód wymaga znajomości specjalnych programów, technologii komputerowych i narzędzi.

Punkty orientacyjne opisujące umiejętności obsługi komputera:

ustrukturyzuj tę sekcję CV. Najpierw ogólnie oceń siebie jako użytkownika komputera PC, a następnie opisz swoje umiejętności w zakresie specjalistycznych programów;

aby lista była jeszcze bardziej uporządkowana, warto łączyć umiejętności i programy w grupy, jeśli jest ich dużo;

Ogólny poziom biegłości obsługi komputera można opisać w następujący sposób:

a) nowy użytkownik

b) poziom średni,

c) pewny siebie użytkownik,

d) zaawansowany użytkownik.

Oto jak opisać ogólny poziom znajomości obsługi komputera:

"Zaawansowany użytkownik. Dobra znajomość pakietu MS Office (Access, Excel, Power Point, Word, WordPad), edytorów graficznych (Picture Manager, CorelDRAW), poczty elektronicznej (Outlook Express). Pewna praca z różnymi przeglądarkami (Opera, Firefox, Chrome, Amigo, Internet Explorer). Praktyczna znajomość systemów operacyjnych Linux i Windows.

Opis umiejętności obsługi komputera zależy od zawodu - jeśli Twój zawód wymaga znajomości pewnych programów, zdecydowanie należy o tym wspomnieć. Oczywiście, jeśli posiadasz te programy. Nie oszukuj pracodawcy – na rozmowie kwalifikacyjnej możesz bardzo łatwo sprawdzić swoje umiejętności, a jeśli okaże się, że podałeś nieprawdziwe informacje o sobie, na tym rozmowa się zakończy.

Ważna uwaga: przed opisem umiejętności przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę. Pierwszym na liście jest wskazanie programów, które pracodawca wymienił w liście wymagań dla wnioskodawcy.

Przykłady opisywania umiejętności obsługi komputera dla różnych zawodów

Księgowa

Doświadczony użytkownik: MS Office (Word, Excel, Power Point, Access, Outlook), znajomość Internetu (Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox) oraz e-mail (Outlook Express).

Doskonała znajomość 1C 7.7, Handel + Magazyn, 1C 8.2, 8.3, Zarządzanie handlem, Wynagrodzenie + Personel, ZUP, KOMINEK, raportowanie elektroniczne.

Asystent menadżera

Znajomość Windows XP, Vista, Windows 7, Linux. Pewny użytkownik MS Office (Exсel, Word, Outlook, Access), Internetu (Opera, Internet Explorer, Mozilla Firefox) i poczty elektronicznej (Outlook Express). Edytory tekstu i grafiki (Word, WordPad, PowerPoint, Access, Paint, Excel, Photoshop). Własność Abbyy FineReader 9.0 Professional Edition, MOSEDO.

Pewny użytkownik sprzętu biurowego (faks, MFP, PBX).

Ekonomista

Pewny użytkownik pakietu Microsoft Office (Word, Excel, Outlook, PowerPoint), systemów i programów prawnych: Garant, Consultant+, System Głównego Księgowego, System Dyrektora Finansowego. Posiadanie programów do automatyzacji księgowości, czynności zarządczych i raportowania elektronicznego (KonturExtern, SBiS++); 1C-Przedsiębiorstwo.

programista internetowy

Poziom ekspercki: PHP‚ AJAX‚ Jquery‚ Leaflet‚ Perl‚ HTML5‚ JavaScript‚ XML‚ MySQL‚ MSSQL‚ Oracle. Pewna znajomość nowoczesnych platform do tworzenia i zarządzania witrynami (CMS‚ FrameWork): 1C-Bitrix‚ UMI‚ NetCat‚ osCommerce‚ Joomla‚ Magento‚ Zend‚ YII‚ Cohana‚ CodeIgnitor‚ Symphony. Znajomość specjalistycznych systemów oprogramowania: Mastertour by Megatek‚ Moodle‚ Elbuz.

Analityk systemów

Narzędzia case: ERwin, BPwin, MS Visio, StarUML, Enterprise Architect, Visual Paradigm.

DBMS: MS Access, MS SQL Server, MySQL Workbench, Firebird SQL.

Zarządzanie projektami: MS Project, Project Expert, Jira.

Środowiska programistyczne (języki С/С++, JS, PHP): MS Visual Studio, Embracadero Rad Studio XE5-7, Borland C++, Aptana Studio, Adobe Dreamweaver OS.

Technologie: Windows Server, Debian, Ubuntu, Cent OS, Elementary OS, LAMP, WAMP, Denwer

Wirtualizacja: Oracle Virtual Box. VMware Workstation, Bluestacks RÓŻNE: Letograf EDMS, 1C, Cisco Packet Tracer, Mathcad, Evernote, MS Office, Apache OpenOffice, LibreOffice.

Elena Nabatczikowa

Wraz z pojawieniem się technologii komputerowych i internetowych wszystkie etapy pozyskiwania informacji stały się znacznie łatwiejsze i szybsze. Aby wprowadzić to postępowe narzędzie we wszystkich branżach, prawie każda nowoczesna organizacja w takim czy innym stopniu wymaga od swoich pracowników wiedzy komputerowej. Ubiegając się o pracę, kandydat w kwestionariuszu musi wskazać poziom wykorzystania komputera. Jeśli dana osoba nie ma takiego doświadczenia, znacznie trudniej jest mu znaleźć dla siebie odpowiedni wakat.

W większości przypadków osoba sama określa poziom wykorzystania komputera. Obecnie nie ma wspólnych dla wszystkich znormalizowanych programów.

Poziomy wykorzystania komputera

Istnieje kilka poziomów korzystania z komputera osobistego.

Użytkownik najniższego poziomu nazywa się „czajniczek”. Osoba, która ma tylko wiedzę ogólną, z reguły używa komputera tylko do komunikowania się w sieciach społecznościowych, na portalach randkowych. Taki użytkownik nie zna elementarnych znaczeń skrótów klawiszowych i przeznaczenia programów.

Drugi poziom można przypisać zwykłemu użytkownikowi. On z kolei zna niezbędne podstawy, umie pracować w programach Microsoft Office, umie podłączyć klawiaturę i mysz. Ale jego wiedza nie wystarcza do korzystania z pomocniczych skrótów klawiaturowych, wszystkie operacje i manipulacje wykonywane są wyłącznie za pomocą myszy.

Trzeci poziom to pewny siebie użytkownik komputera. Zna niezbędne minimum głównych zainstalowanych programów, architekturę komputera osobistego, potrafi wyjaśnić, co znajduje się w jednostce systemowej i do czego służy. Pewny użytkownik może samodzielnie ponownie zainstalować system operacyjny i sterowniki, z łatwością korzystać z wyszukiwarek.

Zaawansowany użytkownik wie wszystko o sprzęcie i oprogramowaniu komputera. Potrafi zdemontować i zmontować komputer PC z komponentów. Łatwe w użyciu klawisze funkcyjne. Potrafi samodzielnie naprawić niektóre usterki w komputerze.

Kolejny poziom to programiści, absolwenci uczelni technicznych. Osoba o takim poziomie wiedzy będzie w stanie zmontować nie tylko komputer, ale i cały serwer, potrafi też zbudować sieć, jest dość dobrze zorientowana w pisaniu programów w różnych językach.

Haker ma najbardziej zaawansowany poziom wiedzy na temat komputera. To słowo mówi samo za siebie. Haker wie absolutnie wszystko. Może ominąć wiele haseł i włamać się do niektórych serwerów.

System operacyjny (OS) to pakiet oprogramowania, który umożliwia sterowanie komputerem za pomocą interfejsu graficznego, a także zarządzanie i dystrybucję procesów i zasobów obliczeniowych. System operacyjny umożliwia użytkownikowi uruchamianie i zarządzanie programami aplikacyjnymi, odbieranie i przesyłanie danych, zmianę ustawień komputera i podłączonych do niego urządzeń.

Systemy operacyjne do użytku osobistego: jedno- i wielozadaniowe, jedno- lub wielo-użytkownikowe, sieciowe i nie-sieciowe. Według typu interfejsu system operacyjny jest podzielony na interfejs graficzny poleceń i wielookienkowy.

Jednozadaniowe systemy operacyjne są w stanie rozwiązać tylko jedno zadanie na raz. Z reguły takie systemy pozwalają na uruchomienie tylko jednego programu w trybie głównym. Wielozadaniowe systemy operacyjne są w stanie uruchomić kilka programów jednocześnie, które działają równolegle.

System jednego użytkownika różni się od systemu wielu użytkowników obecnością narzędzi do ochrony danych przed nieautoryzowanym dostępem innych użytkowników.

W chwili obecnej de facto standardem interfejsu systemu operacyjnego jest graficzny interfejs z wieloma oknami, który umożliwia sterowanie za pomocą okien, rozwijanych menu, list plików i tak dalej.

W tej chwili najbardziej rozpowszechnione i znane są trzy rodzaje systemów operacyjnych dla komputerów osobistych: Microsoft Windows, Linux i Apple Mac Os X.

Microsoft Windows

Rodzina autorskich systemów operacyjnych Microsoft Windows według danych statycznych jest używana na 90% istniejących komputerów osobistych. Ten system operacyjny został stworzony na podstawie graficznego dodatku do systemu MS-DOS, który nazwano Windows. Wszystkie systemy operacyjne z tej rodziny wykorzystują interfejs graficzny do zarządzania procesami i zasobami komputera.

Systemy operacyjne typu Unix, oparte na jądrze Linux, ustępują jedynie Microsoft Windows pod względem popularności i częstotliwości użytkowania. Każdy z tych systemów posiada własny zestaw programów aplikacyjnych skonfigurowanych do określonych zadań i jest dystrybuowany głównie jako gotowy zestaw dystrybucyjny.

Systemy Linux są liderami na rynku smartfonów, netbooków, potężnych superkomputerów, serwerów internetowych, systemów wbudowanych i centrów danych. Na rynku komputerów domowych Linux OS zajmuje trzecie miejsce. Uderzającym przykładem systemu operacyjnego dla różnych przenośnych urządzeń cyfrowych opartego na Linuksie jest popularny system operacyjny Android. Najbardziej znane i rozpowszechnione dystrybucje Linuksa to Mint, Ubuntu i Fedora.

Mac OS to kolejna dobrze znana linia systemów operacyjnych firmy Apple. Ten system jest instalowany na wszystkich nowych komputerach Macintosh. Zgodnie z umową użytkownika Mac OS, instalacja tego systemu operacyjnego jest dozwolona tylko na komputerach Apple. Istnieją wersje systemu na komputery osobiste innych producentów, ale niektóre funkcje są w nich wyłączone i obserwuje się zwiększoną niestabilność.

Oprócz tych najbardziej znanych i powszechnie stosowanych systemów istnieje również dość duża liczba wysoce wyspecjalizowanych i stosowanych systemów operacyjnych.

Leave a Comment