Procesor mp3 :: ProLine.pl Internetowy Sklep Komputerowy

by Randa Pawel

Jaki procesor wybrać? 10 porad, które ułatwią zakup CPU

19.01.2022 | autor: Paweł Maziarz | Przeczytasz w 9 minut Zwiększ rozmiar tekstu

Zakup komputera często zaczynamy od wyboru procesora. Zadanie nie jest łatwe, zwłaszcza dla mniej doświadczonych klientów, którzy nie orientują się w branży. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu i na co zwracać uwagę przy zakupie procesora?

Jaki procesor wybrać do danego zastosowania – począwszy od niedrogiego komputera do codziennego użytku, a skończywszy na wydajniejszej konfiguracji z procesorem do podkręcania.

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest procesor? Z czego składa się procesor?

Nim przejdziemy do porad odnośnie wyboru odpowiedniego modelu, warto jeszcze powiedzieć kilka słów, czym właściwie jest procesor i z czego się składa?

Procesor (inaczej CPU – Central Processing Unit) to układ scalony odpowiadający za większość zadań wykonywanych przez komputer. Pobiera dane z pamięci, interpretuje je, a następnie wykonuje zawarte w nich polecenia.

Współczesne procesory zbudowane są z wielu rdzeni (im jest ich więcej, tym komputer jest w stanie jednocześnie wykonywać więcej obliczeń), dysponują pamięcią podręczną, mogą być również wyposażone w zintegrowany układ graficzny.

Najwydajniejsze CPU to bardzo rozbudowane i zaawansowane konstrukcje. Warto jednak pamiętać, że im bardziej skomplikowana budowa układu, tym większe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cena samego CPU.

Procesor w komputerze i laptopie – różnice

Procesory w komputerach i laptopach zbudowane są podobne, jednak wciąż występują w nich istotne różnice.

Procesor do komputera – zwykle są dużo wydajniejsze, a w celu łatwej modernizacji montuje się je w specjalnym gnieździe – podstawce. Co prawda w zestawie z CPU zazwyczaj już znajduje się chłodzenie, ale użytkownik ma możliwość jego wymiany na wydajniejszą i/lub cichszą konstrukcję.

– zwykle są dużo wydajniejsze, a w celu łatwej modernizacji montuje się je w specjalnym gnieździe – podstawce. Co prawda w zestawie z CPU zazwyczaj już znajduje się chłodzenie, ale użytkownik ma możliwość jego wymiany na wydajniejszą i/lub cichszą konstrukcję. Procesor dla laptopa – ma już pewne ograniczenia (głównie jeżeli chodzi o zasilanie i chłodzenie). Zazwyczaj oferuje więc niższe osiągi kosztem mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dodatkowo nie przewidziano opcji modernizacji – układ jest zamontowany na stałe, a chłodzenie zostało zaprojektowane z myślą o konkretnym laptopie.

Jaka podstawka pod procesor?

Jeżeli składamy komputer stacjonarny i mamy już wybraną płytę główną, musimy dopasować procesor do określonej podstawki. Obecnie na rynku znajdziemy kilka gniazd, które obsługują różne jednostki.

Typy gniazd i generacje procesorów Intel:

Intel LGA 1700 (płyty główne z serii 600 i nadchodzące 700) – procesory Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 i Core i7, Core i9 z 12 lub 13 generacji Intel Core (Alder Lake i nadchodzące Raptor Lake)

(płyty główne z serii 600 i nadchodzące 700) – procesory Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 i Core i7, Core i9 z 12 lub 13 generacji Intel Core (Alder Lake i nadchodzące Raptor Lake) Intel LGA 1200 (płyty główne z serii 400 i 500) – procesory Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 i Core i7, Core i9 z 10. lub 11 .generacji Intel Core (Comet Lake i Rocket Lake)

(płyty główne z serii 400 i 500) – procesory Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 i Core i7, Core i9 z 10. lub 11 .generacji Intel Core (Comet Lake i Rocket Lake) Intel LGA 1151 (płyty główne z serii 300) – procesory Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 i Core i9 z 8. i 9. generacji Intel Core (Coffee Lake Refresh, Coffe Lake)

(płyty główne z serii 300) – procesory Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 i Core i9 z 8. i 9. generacji Intel Core (Coffee Lake Refresh, Coffe Lake) Intel LGA 2066 – superwydajne procesory Core i9 z 7., 9. i 10. generacji Intel Core X

Typy gniazd i generacje procesorów AMD:

AMD AM4 (płyty główne z serii 300, 400 i 500) – procesory AMD Ryzen 1000, 2000, 4000, 3000 i 5000

(płyty główne z serii 300, 400 i 500) – procesory AMD Ryzen 1000, 2000, 4000, 3000 i 5000 AMD AM5 (nadchodzące płyty główne z serii 600) – nadchodzące procesory AMD Ryzen 7000

(nadchodzące płyty główne z serii 600) – nadchodzące procesory AMD Ryzen 7000 AMD sTRX4 (płyty główne TRX40) – superwydajne procesory Ryzen Threadripper 3000

(płyty główne TRX40) – superwydajne procesory Ryzen Threadripper 3000 AMD sWRX8 (płyty główne WRX80) – superwydajne procesory Ryzen Threadripper PRO 3000 i 5000

(płyty główne WRX80) – superwydajne procesory Ryzen Threadripper PRO 3000 i 5000 AMD TR4 (płyty główne X399) – starsze superwydajne procesory Ryzen Threadripper 1000 i 2000

Oznaczenia procesorów Intel i AMD

Procesory oferują bardzo szeroką skalę wydajności, różnią się liczbą rdzeni, liczbą wątków, częstotliwością taktowania oraz ilością pamięci podręcznej. Więc jaki procesor wybrać?

Aby odnaleźć CPU odpowiedni do Twoich potrzeb w pierwszym etapie wystarczy posłużyć się prostą identyfikacją. Cecha ta znajduje się w danych technicznych pod pozycją „typ procesora”.

Rodzaje procesorów Intel:

Intel Core i9 – najmocniejsze procesory dla wymagających użytkowników profesjonalnych (edycja grafiki, filmów, projektowanie grafiki 3D) oraz graczy chcących uzyskać możliwie najwyższą płynność obrazu (fps)

– najmocniejsze procesory dla wymagających użytkowników profesjonalnych (edycja grafiki, filmów, projektowanie grafiki 3D) oraz graczy chcących uzyskać możliwie najwyższą płynność obrazu (fps) Intel Core i7 – oferują bardzo wysoką wydajność, która sprawdzi się zarówno w grach jak i do wykonywania profesjonalnych zadań

– oferują bardzo wysoką wydajność, która sprawdzi się zarówno w grach jak i do wykonywania profesjonalnych zadań Intel Core i5 – uniwersalne CPU o wysokiej wydajności do domu i gier, cechujące się atrakcyjną relacją ceny do możliwości

– uniwersalne CPU o wysokiej wydajności do domu i gier, cechujące się atrakcyjną relacją ceny do możliwości Intel Core i3 – tańsze procesory dla mniej wymagających użytkowników, sprawdzą się np. w komputerach domowych

– tańsze procesory dla mniej wymagających użytkowników, sprawdzą się np. w komputerach domowych Intel Pentium i Intel Celeron – tanie, najprostsze procesory o podstawowej wydajności

i – tanie, najprostsze procesory o podstawowej wydajności Intel Xeon – specjalne procesory zaprojektowane do profesjonalnych zastosowań, stosowane w stacjach roboczych

Oznaczenia procesorów Intel

Znamy już główne rodziny procesorów Intel. Pora przyjrzeć się bliżej ich nazwom i temu, co oznaczają poszczególne elementy. Jako przykład weźmy procesor Intel Core i5-12600K.

Core i5 – nazwa rodziny procesorów

– nazwa rodziny procesorów dwie pierwsze cyfry – określa generację procesora. Tutaj mamy do czynienia z procesorem 12. generacji

– określa generację procesora. Tutaj mamy do czynienia z procesorem 12. generacji kolejne 3 cyfry – oznaczają wydajność procesora (więcej = lepiej)

– oznaczają wydajność procesora (więcej = lepiej) litera na końcu – określa dodatkową cechę CPU. Litera K w tym wypadku odblokowany mnożnik procesora, czyli możliwość jego podkręcania (pozostałe często stosowane oznaczenia to: F (brak zintegrowanego układu graficznego), H (procesor dla wydajnych laptopów), P/U/Y (procesor niskonapięciowy, stosowany zazwyczaj w laptopach), X/XE (seria najbardziej wydajnych procesorów).

Procesory Intel w sklepie

Rodzaje procesorów AMD:

AMD Ryzen Threadripper

AMD Ryzen 9

AMD Ryzen 7

AMD Ryzen 5

AMD Ryzen 3

AMD Athlon

Oznaczenia procesorów AMD

Podobnie jak w przypadku procesorów Intel, tutaj także łatwo określić możliwości danego układu, odczytując kolejne elementy jego nazwy. Jako przykład weźmiemy procesor AMD Ryzen 5 5600X:

Ryzen 5 – określa rodzinę procesora, w tym wypadku jest to segment Ryzen 5

– określa rodzinę procesora, w tym wypadku jest to segment Ryzen 5 pierwsza cyfra – oznacza generację procesora, w tym wypadku jest to piąta generacja

– oznacza generację procesora, w tym wypadku jest to piąta generacja kolejne trzy cyfry – informują o wydajności układu (więcej = lepiej)

– informują o wydajności układu (więcej = lepiej) litera na końcu – dodatkowa cecha procesora. Litera X/XT oznacza podwyższone taktowanie procesora, G – obecność zintegrowanego układu graficznego, H – procesor dla wydajnych laptopów, U/E – energooszczędne procesory stosowane w laptopach.

Procesory AMD Ryzen w sklepie

Oznaczenia procesorów Apple

W najnowszych laptopach Apple MacBook, MacBook Pro i MacBook Air znajdziemy procesory Apple M1, M1 Pro i M1 Max – to autorskie jednostki bazujące na architekturze ARM, które zostały zaprojektowane typowo z myślą o sprzęcie Apple.

Układy zostały wyposażone w zintegrowany układ graficzny, pamięć RAM oraz wszystkie niezbędne kontrolery.

Pierwsza generacja procesorów została oznaczona cyfrą 1. W planach producenta są kolejne modele (najpewniej należące do drugiej – 2. generacji).

Rdzenie, wątki i taktowanie

Wydajność procesora w głównej mierze zależy od ilości rdzeni. Dla użytkownika oznacza to, że komputer z większą liczbą rdzeni będzie lepiej radził sobie z pracą na kilku programach jednocześnie.

Im więcej dany układ ma rdzeni, tym więcej zadań w danym momencie jest w stanie realizować.

Ponadto część modeli oferuje technologię wielowątkowości (HT/Hyper Threading w modelach Intela i SMT/Simultaneous Multithreading w modelach AMD) i umożliwia równoczesne przetwarzanie dwóch wątków (obliczeń) za pomocą jednego rdzenia. Wątki zwiększają wydajność komputera, niejako podwajając liczbę zadań, które może jednocześnie wykonywać.

Podstawowe modele oferują 2 – 4 rdzenie, średnio wydajne 6 – 8 rdzeni. Topowe jednostki obecnie dostępne na rynku dysponują 12 lub więcej (nawet 64) rdzeniami.

Bardzo wydajne CPU powyżej 10 rdzeni

Jak rozumieć częstotliwość taktowania?

Bardzo ważnym parametrem jest również częstotliwość taktowania (wyrażana w MHz lub GHz).

Mówiąc w uproszczeniu – im wyższe taktowanie tym wydajniejszy jest procesor.

W specyfikacji podawane są dwie wartości: taktowanie bazowe i taktowanie w trybie Turbo. Ten drugi jest uruchamiany jeśli potrzebna jest dodatkowa moc obliczeniowa (np. w trakcie grania), ale nie jest możliwe utrzymanie jej przez cały czas. Dlatego taktowanie bazowe jest bardziej wiarygodnym wskaźnikiem wydajności procesora.

Tryb Turbo Boost (Intel) lub Turbo Core (AMD) zostały tak zaprojektowane, aby nie przekraczać dopuszczalnego poboru energii elektrycznej i temperatury, więc zwiększenie taktowania zależy od aktualnego trybu obciążenia układu. Przy obciążeniu większej liczby rdzeni jest ono mniejsze, a przy obciążeniu mniejszej liczby odpowiednio większe.

Jaki procesor do podkręcania?

Entuzjaści i bardziej zaawansowani użytkownicy powinni zwrócić uwagę na modele z funkcją dodatkowego podkręcania taktowania.

Podkręcanie, z języka angielskiego OC (Overclocking), to możliwość zwiększenia mocy procesora przez podniesienie częstotliwości taktowania.

Podkręcanie procesora pozwoli uzyskać jeszcze wyższą wydajność komputera, ale wymaga zastosowania wydajniejszego chłodzenia, mocniejszego zasilacza i nierzadko specjalnej płyty głównej. Potencjał na podkręcanie nie jest jednak w żaden sposób gwarantowany przez producenta, a w nowych modelach nie jest on specjalnie wysoki (przy wykorzystaniu standardowych chłodzeń).

Procesory Intel do podkręcania – Intel i AMD

W przypadku modeli Intela procesory do podkręcania oznaczono dopiskiem K lub X np. Intel Core i5-12600K lub Intel Core i9-10900X. Natomiast w ofercie AMD prawie wszystkie jednostki mogą być przetaktowane (przed zakupem dobrze jeszcze zerknąć do specyfikacji i się upewnić w tej kwestii).

Warto również pamiętać, że takie modele zwykle są też droższe od standardowych odpowiedników. Dobrze więc przemyśleć temat czy funkcja ta na pewno będzie nam potrzebna. Podkręcony CPU będzie pobierał większą ilość energii, a przede wszystkim wydzielał większe ilości ciepła, dlatego do podkręcania niezbędne jest zastosowanie wydajnego systemu chłodzącego.

Zintegrowany układ graficzny

Część procesorów jest wyposażona w zintegrowany układ graficzny. Zwykle jest to podstawowa jednostka, która sprawdzi się w codziennych, mniej wymagających zastosowaniach typu przeglądanie Internetu lub odtwarzanie multimediów.

W procesorach Intel obecnie znajdziemy układ graficzny z serii UHD Graphics, który nada się do codziennych zadań. Natomiast w specjalnych modelach producent zastosował wydajniejszy układ Iris lub Iris Pro Graphics.

Jeżeli chodzi o procesory AMD, tutaj znajdziemy już całkiem dobrej klasy (jak na zintegrowaną grafikę) układ z serii Radeon stosowane w procesorach AMD Ryzen. Taki układ pozwoli też na granie, ale nie powinniśmy liczyć na dobre osiągi – grafika nada się do starszych i mniej wymagających tytułów uruchomionych na średnich lub niskich ustawieniach.

Procesory ze zintegrowaną kartą graficzną

Kontroler pamięci RAM i pamięć podręczna

Kolejnym ważnym elementem procesora jest kontroler pamięci operacyjnej. Jeszcze do niedawna obsługujący moduły DDR3, ale obecnie wykorzystywanym standardem jest DDR4 i wchodzący DDR5. Podstawowe modele dysponują 2-kanałowym kontrolerem, natomiast topowe jednostki dla najpotężniejszych komputerów i stacji roboczych dysponują 4- lub 8-kanałowym kontrolerem.

W specyfikacji danej jednostki znajdziemy również informacje o pojemności pamięci podręcznych – zwykle pierwszego, drugiego i trzeciego poziomu – L1, L2 i L3. Parametr ten jest związany z liczbą rdzeni – w uproszczeniu, im więcej jest dostępnej pamięci podręcznej, tym dany procesor jest wydajniejszy.

Pobór energii, współczynnik DTP i energooszczędność

Jednym z głównych parametrów procesora jest współczynnik TDP. Informacja ta w uproszczeniu mówi nam o zapotrzebowaniu na energię elektryczną i koniecznym chłodzeniu.

Standardowe wersje procesorów zwykle charakteryzują się współczynnikiem TDP na poziomie 65 lub 95-105 W, natomiast w przypadku tych topowych często jest to 140, 165 lub nawet 180 W.

Wartość ta może być zwiększona w trybie Turbo (nierzadko potrafi przekraczać 200 W). Konieczne jest wtedy zastosowanie odpowiedniego chłodzenia – najlepiej rozbudowanego powietrznego lub wodnego.

W ofercie AMD i Intela znajdziemy również procesory w wersji o obniżonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W przypadku modeli dla komputerów stacjonarnych są one oznaczone dopiskiem E (AMD) lub T (Intel), a modele dla laptopów dopiskiem P/U. Warto jednak pamiętać, że modele te charakteryzują się również niższym taktowaniem, więc też oferują gorszą wydajność.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Co to jest współczynnik TDP procesora?

Zastosowanie komputera – jaki procesor wybrać?

Procesor do komputera multimedialnego lub biurowego

Wszystkie porady odnośnie zakupu procesora sprowadzają się do zastosowania komputera multimedialnego do domu lub laptopa. Jaki procesor do mniej wymagających zadań wybrać?

W przypadku przeglądania Internetu czy odtwarzania multimediów w zupełności wystarczy podstawowy, 4-rdzeniowy model np. Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Można tutaj wybrać jednostkę ze zintegrowaną grafiką – konstrukcja ta wystarczy do podstawowych zadań, a przy okazji nie będzie niepotrzebnie zawyżać ceny komputera.

Procesor do gier

Większe wymagania dotyczą konfiguracji do grania. Procesor gamingowy powinien cechować się 4 lub 6 wydajnymi rdzeniami, więc jaki CPU wybrać? Najlepiej tutaj wybrać modele Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, a w przypadku wydajniejszych maszyn można sięgnąć po jeszcze mocniejsze jednostki Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7.

Zintegrowany układ graficzny w tym przypadku jest zbędny, bo komputer do grania i tak będzie korzystać z zewnętrznej karty graficznej karty graficznej Nvidia GeForce lub AMD Radeon lub Intel Arc, czyli nadchodzące karty graficzne od Intela.

Procesor dla profesjonalistów

Profesjonaliści korzystają ze specjalistycznego oprogramowania, które potrafi wykorzystać potencjał najbardziej rozbudowanych i najwydajniejszych procesorów. W tym przypadku najlepszym wyborem będą więc kilkunasto-rdzeniowe układy Intel Core i9 lub AMD Ryzen Threadripper.

Jednostki te oferują wprost bezkonkurencyjne osiągi, co znacznie przyspieszy wykonywanie zadań. Niestety, przy okazji są też to najdroższe procesory – za topowe modele przyjdzie nam zapłacić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Procesor :: Budowa Komputera

Procesory przez wiele już lat swojego istnienia przeszły bardzo długą drogę, aż zostały pokazane w takiej formie jak są teraz. Pierwsze procesory, to były procesory x86 firmy Intel i była to w zasadzie jedyna wtedy firma produkującą ten typ urządzeń, czyli prawdziwe serce każdego komputera. Pierwsze procesory powstały w latach 70tych ubiegłego wieku, nie miały one nawet w pełni obsługi 16 bitowych aplikacji, posiadały one taktowanie rzędu 5 megaherców. Później zaczęły się pojawiać coraz silniejsze jednostki, aż do prawdziwego przełomu czyli ery Pentium 1, który był taktowany już z ponad 100 Megahercową częstotliwością. Wtedy też na rynku pojawiły się procesory firmy AMD, które po dziś dzień rywalizują z Intelem na rynku procesorów i jest to właściwie jedyny rywal Intela w tym segmencie rynku komputerowego. Obecnie mamy już procesory wielordzeniowe, które są zdolne do nieprawdopodobnych rzeczy, a technika idzie wciąż bardzo do przodu i niedługo nadejdzie zapewne zupełnie nowa era procesorów.

Procesor - układ scalony, którego działanie polega na wykonywaniu instrukcji programów - jego rolę można porównać do mózgu człowieka, bez niego działanie naszego komputera nie jest możliwe Procesor nadzoruje i synchronizuje pracę wszystkich urządzeń w komputerze. Oznaczany jest często skrótem angielskim CPU. Procesor pracuje sekwencjami, pobiera dane z pamięci i zarządza wszystkimi procesami, jakie zachodzą w komputerze. Wykonuje wszelkie działania logiczne i arytmetyczne na naszym komputerze. Ważnym składnikiem procesora jest pamięć podręczna, ten rodzaj pamięci jest znacznie szybszy od pamięci RAM(więcej). Jednakże pamięć podręczna(cache) procesora nie ma tak jak RAM pojemności od kilkuset megabajtów do jednego gigabajta, jej pojemność w najnowocześniejszych procesorach sięga 1 megabajta. Cache pobiera najważniejsze dane z pamięci RAM. Dzięki szybkości pamięci podręcznej, procesor po potrzebne dane nie musi "tracić czasu" i ściągać ich z RAM-u.Co to znaczy, że procesor jest 64 lub 32 bitowy. Ta wartość oznacza, jaki maksymalny rozmiar mogą mieć dane aktórych procesor może wykonać obliczenia. RISC i CISC Te tajemniczo brzmiące nazwy oznaczają dwa rodzaje procesorów. CISC są to procesory o rozbudowanym zestawie instrukcji. Współczesne procesory budowane są zgodnie z architekturą RISC, ale zdarza się połączenie technologii CISC i RISC. RISC są to zredukowane instrukcje np. jedna instrukcja CISC odpowiada kilku instrukcjom RISC. Producenci procesorów oprócz tych nazw stosują też inne, które oznaczają, że zaimplementowano w procesorze możliwości wykonywania innych instrukcji.

Procesor mp3 :: ProLine.pl Internetowy Sklep Komputerowy

Ilość rdzeni /ilość wątków - pierwsze procesory miały zaledwie po jednym rdzeniu. Oznacza to, że mogły w tym samym czasie pracować, wyłącznie nad jednym procesem. Obecnie standardem są procesory czterordzeniowe, sześciordzeniowe i ośmiordzeniowe, bardziej zaawansowane jednostki posiadają nawet do 64 rdzeni oraz 128 wątków, który w teorii potrafi przeprowadzić kilkadziesiąt procesów za jednym razem.

- pierwsze procesory miały zaledwie po jednym rdzeniu. Oznacza to, że mogły w tym samym czasie pracować, wyłącznie nad jednym procesem. Obecnie standardem są procesory czterordzeniowe, sześciordzeniowe i ośmiordzeniowe, bardziej zaawansowane jednostki posiadają nawet do 64 rdzeni oraz 128 wątków, który w teorii potrafi przeprowadzić kilkadziesiąt procesów za jednym razem. Częstotliwość taktowania - to nic innego jak szybkość procesora. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej. Jest ona wyrażana w gigahercach. Na przykład AMD Ryzen 5 700 BOX, posiada taktowanie na poziomie 3.8 oraz w trybie Turbo 4.7 GHz.

- to nic innego jak szybkość procesora. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej. Jest ona wyrażana w gigahercach. Na przykład AMD Ryzen 5 700 BOX, posiada taktowanie na poziomie 3.8 oraz w trybie Turbo 4.7 GHz. Zintegrowany układ graficzny - wiele procesorów posiadają zintegrowane układy graficzne, jednym z przykładów jest procesor Intel Core i5 10600K. Jednostki stacjonarne mogą posiadać zintegrowany układ graficzny, są one przydatne, gdy użytkownik chce stworzyć sprzęt do pracy biurowej lub do wykonywania podstawowych czynności, takich jak przeglądanie internetu albo praca na edytorach tekstowych. Zaletą zintegrowanych rozwiązań jest oszczędność. Klient kupując taki procesor nie musi nabywać dedykowanej karty graficznej.

- wiele procesorów posiadają zintegrowane układy graficzne, jednym z przykładów jest procesor Intel Core i5 10600K. Jednostki stacjonarne mogą posiadać zintegrowany układ graficzny, są one przydatne, gdy użytkownik chce stworzyć sprzęt do pracy biurowej lub do wykonywania podstawowych czynności, takich jak przeglądanie internetu albo praca na edytorach tekstowych. Zaletą zintegrowanych rozwiązań jest oszczędność. Klient kupując taki procesor nie musi nabywać dedykowanej karty graficznej. Odblokowany mnożnik i podkręcanie - dzięki temu można jeszcze samodzielnie zwiększyć taktowanie, a tym samym uzyskać jeszcze wyższą wydajność.

- dzięki temu można jeszcze samodzielnie zwiększyć taktowanie, a tym samym uzyskać jeszcze wyższą wydajność. Pamięć podręczna - kolejnym ważnym parametrem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna, która służy do przechowywania danych wykorzystywanych przez poszczególne jednostki obliczeniowe procesora.

Rodzaje procesorów:

Procesory Intel Core

Procesory Intel Core dziesiątej generacji - dzięki optymalnej równowadze częstotliwości, rdzeni i wątków, zaawansowanej obsłudze i niesamowitej łączności nowe procesory Intel Core 10 generacji posiadają aż 18 rdzeni i 36 wątków, są doskonałe do każdych zastosowań w komputerach stacjonarnych i zapewniają niesamowite wrażenia i produktywność dla graczy, twórców treści oraz profesjonalnych zastosowań.

Procesory Intel Core dziewiątej generacji dostarczają niesamowitych wrażeń. Komputery stacjonarne i laptopy z tymi procesorami wyposażone są nawet w osiem rdzeni, stylowo wyglądają i zawierają nowe funkcje, takie jak Intel Wi-Fi 6 (Gig+) - dzięki temu gotowe są na dynamiczne granie, produktywność, kreatywność i rozrywkę.

Procesory Intel Pentium - do niedawna były to procesory Intel Pentium G, D. N lub J, a jeszcze wcześniej po prostu Intel Pentium. W 2017 roku zostały podzielone na: Intel Pentium Gold, Intel Pentium Silver. Procesory Pentium były zazwyczaj pomijane, jeżeli myślało się choćby o najmniej wymagających grach. Zmieniło się to jednak w momencie premiery Intel Pentium G4560, który wprowadził do tej serii obsługę technologii HT a sam stał się bardzo popularnym procesorem do najtańszych desktopów do gier.

Procesor Intel Celeron - to procesory o niskiej wydajności, które mogą posłużyć do budowy komputerów biurowych.

Co oznaczają poszczególne litery na końcu nazw procesorów Intel?

K - oznacza odblokowany mnożnik procesora, a więc możliwość podkręcania procesora.

X - są to procesory do platform HEDT (High-End Desktop), przeznaczone dla entuzjastów. Charakteryzują się zwiększoną częstotliwością bazowa, zwiększoną ilością wątków oraz większą pamięcią podręczną.

T - oznacza niższy pobór mocy i mniejszą wydajność.

U - oznacza procesor ultraniskonapięciowy.

Y - oznacza procesor niskonapięciowy.

H - jest zoptymalizowany dla układów mobilnych.

G - w urządzeniach przenośnych oznacza, że zawiera zewnętrzną kartą graficzną.

F - oznacza procesor bez zintegrowanego układu graficznego.

Oprócz tego można się spotkać z połączeniem dwóch oznaczeń:

HK - jest zoptymalizowany dla układów mobilnych, oraz posiada odblokowany mnożnik.

HQ - jest zoptymalizowany dla układów mobilnych oraz jest czterordzeniowy.

KF - odblokowany mnożnik i nie posiada zintegrowanej karty graficznej.

Procesory AMD Ryzen

AMD Athlon AM4 - są idealnym wyborem do taniego zestawu do pracy lub grania w niezbyt wymagające gry. Najbardziej wydajne z tej serii to Athlon 3000G i Athlon 240GE - oba procesory mają po 2 rdzenie, 4 wątki, taktowanie bazowe 3,5 GHZ, a także zintegrowaną grafikę Radeon Vega 3.

- są idealnym wyborem do taniego zestawu do pracy lub grania w niezbyt wymagające gry. Najbardziej wydajne z tej serii to Athlon 3000G i Athlon 240GE - oba procesory mają po 2 rdzenie, 4 wątki, taktowanie bazowe 3,5 GHZ, a także zintegrowaną grafikę Radeon Vega 3. AMD Ryzen 3 - to niedrogie procesory, przeznaczone są dla multimedialnych komputerów na których można grać sporadycznie. Jednym z najwydajniejszych Ryzenów z tej serii to model 3300XX który ma 4 rdzenie i 8 wątków. Jego maksymalne taktowanie to 4.3 GHz.

- to niedrogie procesory, przeznaczone są dla multimedialnych komputerów na których można grać sporadycznie. Jednym z najwydajniejszych Ryzenów z tej serii to model 3300XX który ma 4 rdzenie i 8 wątków. Jego maksymalne taktowanie to 4.3 GHz. AMD Ryzen 5 - są popularne w komputerach graczy dla profesjonalistów. Jednym z najwydajniejszych Ryzenów tej serii to Ryzen 5 3600X który ma 6 rdzeni i 12 wątków. Jego taktowanie sięga do 4.4 GHz.

- są popularne w komputerach graczy dla profesjonalistów. Jednym z najwydajniejszych Ryzenów tej serii to Ryzen 5 3600X który ma 6 rdzeni i 12 wątków. Jego taktowanie sięga do 4.4 GHz. AMD Ryzen 7 - świetnie sprawdzają się w komputerach przeznaczonych do obróbki wideo, renderowaniem grafik, gier i streamowania. Jednym z najwydajniejszych procesorów tej serii jest Ryzen 7 5800X wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków.

- świetnie sprawdzają się w komputerach przeznaczonych do obróbki wideo, renderowaniem grafik, gier i streamowania. Jednym z najwydajniejszych procesorów tej serii jest Ryzen 7 5800X wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków. AMD Ryzen 9 - zajmują drugie miejsce w najmocniejszych procesorach po Threadripperach. Przeznaczone są dla zawodowych programistów, grafików, jak i profesjonalanych graczy. Jednym z najwydajniejszych procesorów tej serii jest Ryzen 9 5950X, który posiada 16 rdzeni i 32 wątki.

I najbardziej wydajny...

Najnowsza generacja AMD Ryzen Zen 3

Jak odczytać numery modeli? Np. AMD Ryzen 7 2700X. 7 oznacza rodzinę, pierwsza cyfra oznacza generację (tutaj jest to druga generacja), następne liczby wskazują wydajność, im wyższa liczba tym wyższa wydajność.

W AMD jak i Intelu również występują poszczególne oznaczenia np. AMD ryzen 7 5800X

X - oznacza podwyższoną wydajność (taktowanie) względem modelu bez żadnego symbolu.

U - jest używane do oznaczenia procesorów mobilnych.

G - oznacza, że procesor posiada zintegrowany układ graficzny.

PRO - figuruje przy procesorach biznesowych.

GE - oznacza procesor energooszczędny ze zintegrowanym układem graficznym.

Jaki procesor wybrać do gier?

Jaki procesor wybrać do biura?

Jaki procesor wybrać dla entuzjastów?

Powinniśmy wybrać taką jednostkę, która będzie odpowiednia do naszych potrzeb. Oczywiście prościej kupić najdroższy model, ale często podobne możliwości można osiągnąć wydając mniej gotówki. Na szczególną uwagę zasługują najnowsze generacje procesorów AMD i Intela, które uczyniły spory skok wydajności względem starych jednostek. Entuzjaści mogą zwrócić uwagę na modele z odblokowanym mnożnikiem, podkręcenie zegarów powinno przełożyć się na dodatkowy wzrost osiągów.

Procesor to sekwencyjne urządzenie cyfrowe, które pobiera dane z pamięci operacyjnej, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Procesory wykonują ciągi prostych operacji matematyczno-logicznych ze zbioru operacji podstawowych. Procesor jest mózgiem wielu urządzeń elektrycznych, między innymi komputerów PC, tabletów czy smartfonów. Koordynuje pracą podzespołów i odpowiada za prawidłowe przeprowadzanie procesów - od prostych, polegających na wykonywaniu działań matematycznych w wirtualnym kalkulatorze, po skomplikowane, umożliwiające na przykład grę w gry komputerowe. Dowiedz się jakie są parametry procesora i który będzie pasował idealnie do twojego sprzętu komputerowego. Co jest najbardziej istotne w parametrach procesora?Na rynku procesorów desktopowych liczą się dwie firmy AMD oraz Intel . Wśród nich znajdziesz różne modele, symbole i oznaczenia CPU, które mogą wydawać się przypadkowym ciągiem znaków. Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi symbolami i oznaczeniami na procesorach aby ułatwić ich wybór i poszerzyć wiedzę o nichProcesory Intel Core dziesiątej generacj i posiadają podstawkę 1200, dostępne są jeszcze z segmentu extreme które posiadają podstawkę 2066, a dziewiątej generacji 1151. Można spotkać też starsze generacje, ale nie są warte uwagi ze względu na gorszą dostępność lub jej brak oraz niższą wydajność.Od dłuższego czasu podstawka w procesorach AMD się nie zmienia i jest to AM4, a najnowsze procesory Threadripper posiadają podstawkę TRX4.AMD Ryzen Threadripper sTRX4 - zdecydowanie najmocniejsze procesory AMD, które charakteryzują się olbrzymią liczbą rdzeni oraz wątków. To CPU przeznaczone zasadniczo dla użytkowników, którzy pracują z wieloma bardzo skomplikowanymi i zasobożernymi programami. Najmocniejszym z Threadripperów jest obecnie AMD Ryzen Threadripper 3990X z 64 rdzeniami i 128 wątkami z częstotliwością 2.9 GHz. Częstotliwość w trybie turbo może wzrosnąć nawet do 4.3 GHz. Tak wielkie możliwości pozwalają na przetwarzanie zaawansowanych obliczeń oraz obsługę profesjonalnego oprogramowania graficznego.Najnowsza architektura AMD ZEN 3 została zbudowana na podstawie ulepszonego 7 nm procesu produkcyjnego. Architektura Zen 3 postawiła na ulepszenie wydajności w stosunku do poboru energii, jeszcze większej liczbie rdzeni, wątków a także wyższej przepustowości pamięci oraz łączności I/O.W przypadku kupna CPU do komputera gamingowego warto zastanowić się na nieco droższym procesorem, który ma najwydajniejsze rozwiązania, dzięki którym możliwa jest płynna rozgrywka. Najlepszym wyborem do gier będzie procesor który charakteryzuje się najlepszą wydajnością. Wskażemy nie konkretny model ale parametry jakie powinien posiadać idealny procesor do gier. Najlepszym rozwiązaniem jest procesor minimum 6-rdzeniowy. Bazowe taktowanie takiego procesora nie powinno być mniejsze niż 3.0 GHz, a powinno znajdować się w pobliżu 3.50-40. GHz. Jeżeli chodzi o pamięć cache, to powinno to być co najmniej 6-8 MB. Jeżeli jesteśmy posiadaczami najnowszych gier na najmniej średnich ustawieniach graficznych, zakupiony procesor powinien mieć 4 rdzenie i 4 wątki. W przypadku zakupu procesora do gamingu warto przemyśleć, dostępny budżet - na rynku można znaleźć procesor gamingowy za ok. 250 złotych, ale także za 2000 zł. Należy zwrócić uwagę na ilość rdzeni jak i wątków, im więcej tym lepiej, częstotliwość taktowania im wyższa, tym komputer jest bardziej wydajny, to samo jest również w przypadku pamięci podręcznej. Wszystko więc zależy od potrzeb użytkownika jak i rodzaju gier. Dla zaawansowanych graczy należy wybrać bardzo profesjonalny procesor, z kolei do grania '' od czasu do czasu, w wolnej chwili'' należy postawić na tańsze rozwiązanie i są to zazwyczaj albo minimalne albo rekomendowane. Należy pamiętać, że każda gra ma opisane wymagania sprzętowe, są to najczęściej minimalne oraz zalecane.Procesor do komputera biurowego jest mniej wymagającą jednostką. Do użytku biurowego wystarczą procesory 2-rdzeniowe i najlepiej 4-watkowe. Taktowanie rdzenia może oscylować w granicach około 3.00 GHz. Do zastosowań biurowych w zupełności wystarczą zintegrowane układy graficzne. Jeżeli zależy nam na niskim poborze energii, a wykorzystywane programy nie są zbyt wymagające, swój wybór możemy ograniczyć do układów niskonapięciowych. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zamierzamy korzystać z oprogramowania projektowego lub zaawansowanych programów do obróbki graficznej. W takim przypadku warto decydować się na modele czterordzeniowe lub lepsze. Na rynku dostępne są również specjalne procesory serwerowe, wyróżniające się wyższą wydajnością, a także pojemniejszą pamięcią podręczną.Przy obróbce wideo czy pracy z grafiką prym wiodą procesory z najwyższej półki o największej ilości rdzeni, wątków i najwyższej częstotliwości taktowania. Takie procesory posiadają z zasady wysokie taktowania, bliskie 4.0 GHz oraz około 10 do nawet 72 MB pamięci cache. Na rynku dostępne są procesory, które posiadają aż 128 wątków i 64 rdzeni, taktowane są z częstotliwością 2.9 GHz. Częstotliwość w trybie turbo może wzrosnąć nawet do 4.3 GHz. Tak wielkie możliwości pozwalają na przetwarzanie zaawansowanych obliczeń oraz obsługę profesjonalnego oprogramowania graficznego. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na modele z odblokowanym mnożnikiem, podkręcenie zegarów powinno przełożyć się na dodatkowy wzrost osiągów.

Leave a Comment