Procesory Intel® do gier — wyjaśnienie ich oznaczeń

by Randa Pawel

Sklep, Opinie, Ceny w Morele.net

Najlepsze procesory do gier

Wybierając procesor do gier, warto postawić na mocny typ o imponującej efektywności, który zapewni Ci płynną rozrywkę bez zacięć i zawieszeń. Maksymalna wydajność procesorów jest cechą charakterystyczną modeli typu: procesor Intel Core i7 procesor i9– dzięki tym wariantom nawet najnowsze, dynamiczne tytuły będą działać idealnie. Istotnym elementem decyzyjnym jest planowany budżet, a ceny procesorów są zróżnicowane, więc z pewnością dopasujesz wybór do aktualnych możliwości.

W grupie tańszych produktów znajdziesz także układy dostosowane do optymalnego działania w wykonywaniu podstawowych zadań – taki rodzaj sprawdzi się w biurowym zastosowaniu. Rankingi tego typu modeli proponują rozwiązania, takie jak procesor Intel Pentium czy procesor AMD, które zdają egzamin w domowym użytkowania i są chętnie wybierane w urządzeniach do firm.

Parametry procesorów

Procesor jako główna jednostka układu komputerowego powinien być maksymalnie wydajny oraz szybki, dzięki czemu Twoja praca stanie się płynna. W ofercie masz dostępny szeroki wybór procesorów, w tym między innymi popularne nowe procesory Intel bądź AMD. Podejmując decyzję dotyczącą zakupu konkretnej jednostki, warto ocenić swoje potrzeby i przeanalizować parametry, takie jak taktowanie czy rdzenie procesora.

Układ scalony to specyficzny element, na którym bazuje działanie całego zestawu komputerowego, a przy jego wyborze można zasugerować się danymi decydującymi o jego jakości. Architektura procesora pokazuje Ci, jak skonstruowane są poszczególne komponenty jednostki – analizując ją, dowiesz się, czy dany procesor jest na przykład dwurdzeniowy bądź czterordzeniowy. W zależności od potrzeb wybierz produkt z grupy AMD lub Intel – do popularnych w tym standardzie modeli należą między innymi: AMD Ryzen 5, procesor Intel Core i3 i procesor Intel Core i5.

Decydując o zakupie układu scalonego, warto dokładnie sprawdzić jego specyfikację, a wtedy masz 100% pewność dobrego wyboru. W kwestii elementów budowy generacje procesorów Intel i AMD niczym się nie różnią, a wśród najważniejszych wartości należy przeanalizować taktowanie zegara, liczbę rdzeni oraz wątków i pojemność pamięci cache. Dzięki tym danym łatwiej jest dopasować model do swoich preferencji.

W obu standardach serc systemu spotkasz się ze specyficznymi symbolami – oznaczenia procesorów Intel lub AMD informują na przykład o poborze mocy czy kompatybilności z określoną kartą graficzną. Jeśli szczegółowo sprawdzisz te dane, z pewnością dopasujesz odpowiednio model do innych komponentów systemu. Ta opcja zdaje egzamin zwłaszcza przy samodzielnym konfigurowaniu jednostki.

Typy gniazd procesorów

Gdy potrzebujesz idealnie skomponować system komputerowy, sprawdź dokładnie kompatybilność poszczególnych elementów, a zwłaszcza rodzaj gniazd. Dla przykładu procesor AMD Ryzen 7 współpracuje z wejściem typu socket AM4, a procesor Intel Core i7 lub procesor Intel Core i9 zgra się ze slotem socket 1151. Zanim postanowisz o zakupie danego modelu, warto zobaczyć, czy Twoja płyta główna może być sparowana z tym konkretnym układem scalonym.

O czym należy pamiętać wybierając procesor do komputera?

Składając własnego desktopa czy kupując laptopa zwykle największą uwagę zwracamy na parametry procesora. Wśród nich najważniejsze są rzekomo częstotliwość oraz liczba rdzeni. Do tego dochodzi kwestia producenta. Na co jeszcze patrzeć?

Producentów procesorów do komputerów osobistych w zasadzie jest dwóch. Chodzi oczywiście o firmy Intel i AMD. Popularna opinia głosi, że ten pierwszy dostawca jest droższy, ale oferuje wyższą wydajność. Ten drugi specjalizuje się w czipach budżetowych, które są wolniejsze.

Moje doświadczenia raczej potwierdzają tę teorię. W ciągu ostatnich 15 lat miałem dwa komputery z procesorami AMD i żaden z nich nie spełniał do końca moich oczekiwań. Z drugiej strony faktyczna różnica zależy tak naprawdę od tego, do czego peceta używamy.

Intel ma przewagę wszędzie tam, gdzie wykonywane są krótkie, ale mocno obciążające CPU zadania. Mowa tutaj np. o renderowaniu 3D, edycji grafiki, dźwięku lub wideo. Oczywiście dużą rolę odgrywa wtedy także GPU, czyli procesor karty graficznej.

AMD to dobry wybór, jeśli szukamy niedrogiego procesora dla komputera biurowego. W ofercie tej firmy można znaleźć wiele czipów, które mają świetny stosunek wydajności do ceny. Szczególnie dotyczy to procesorów o bardzo dużej liczbie rdzeni (nawet 8).

AMD nadrabia niższą ogólną wydajność zwiększając właśnie liczbę rdzeni. Takie procesory sprawdzają się zawsze wtedy, gdy wykonujemy większą liczbę mniej obciążających peceta zadań. Wyjątek stanowią gry, które zostały specjalnie zoptymalizowane pod architekturę wielordzeniową.

Intel skupia się na czipach 4-rdzeniowych, co jest w większości sytuacji sensownym kompromisem.

Kupując CPU warto także zwrócić uwagę na proces technologiczny, w jakim został on wykonany. W przypadku Intela mamy do czynienia z tzw. generacjami pojawiającymi się w trybie tick-tock. Tick to usprawnienie dotychczasowego procesu, a tock to nowa mikroarchitektura.

W ostatnich latach Intel wprowadzał na rynek następujące serie: Nehalem (proces technologiczny 45 nm), Westmere (32 nm - wersja Nehalema), Sandy Bridge (32 nm - nowa mikroarchitektura), Ivy Bridge (22 nm - wersja Sandy Bridge), Haswell (22 nm - nowa mikroarchitektura, premiera w 2. i 3. kwartale 2013).

Każda następna generacja cechuje się wyższą wydajnością oraz mniejszym zużyciem energii i mniejszą emisją ciepła. Kupując laptopa czy desktopa warto zwrócić uwagę na ten szczegół. Sprzedawcy często próbują wciskać klientom komputery ze schodzącymi generacjami procesorów.

Czasami warto poczekać kilka tygodni, aby mieć czip o podobnej częstotliwości, takiej samej liczbie rdzeni oraz ilości pamięci, ale o lepszych ogólnych parametrach pracy. Dodatkowo możemy wtedy cieszyć się dłuższym czasem działania baterii w notebooku.

Ze względu na rozpoczętą w maju, a kończącą się jesienią premierę nowych czipów z linii Haswell fani Intela powinni obecnie wstrzymywać się z zakupem nowych komputerów.

Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to zintegrowany z CPU procesor graficzny. Znajdziemy go w niektórych seriach i modelach Intela i AMD. Przyda się on wtedy, gdy okazyjnie grywamy w starsze lub mniej wymagające tytuły.

Zaawansowani gracze i tak będą musieli jednak kupić samodzielną kartę graficzną.

Procesory Intel® do gier — wyjaśnienie ich oznaczeń

Rodzina i generacja procesora zawierają informacje o wydajności procesora, ale jego możliwości i specyfikacje techniczne są dokładniej określone za pomocą nazwy serii procesorów Intel®. Serie procesorów — oznaczone za pomocą litery na końcu nazwy procesora — określają rodzaj systemu, do którego przeznaczony jest dany procesor. Litera lub jej brak wskazuje, czy dany procesor został zaprojektowany na komputery stacjonarne, laptopy, urządzenia mobilne i tak dalej.

Poniższe litery zazwyczaj określają serie procesorów stworzone z myślą o potrzebach graczy:

Brak litery lub litera S

Procesor, który na końcu oznakowania nie ma żadnej litery lub ma literę S, należy do serii S. Procesory te przeznaczone są na komputery stacjonarne i oferują szeroki wybór funkcji na każdą kieszeń, spełniających różne potrzeby.

H

Procesory z literą H w nazwie należą do serii H. Jest to seria procesorów do urządzeń przenośnych o potężnych możliwościach4, które są wykorzystywane w laptopach5. Szukając dobrego procesora do gier, warto też zwrócić uwagę na kilka innych oznaczeń.

K

Litera K oznacza odblokowany procesor na komputery stacjonarne pozwalający na overclocking, a oznakowanie „HK” (H+K) oznacza procesor dużej mocy pozwalający na overclocking, ale przeznaczony jest on do laptopów. Overclocking, czyli przetaktowywanie, pozwala Ci na osiągnięcie większej prędkości procesora poprzez dostosowanie podstawowych wartości systemowych.

F

Litera F oznacza procesor, który nie posiada wbudowanej karty graficznej. Taki procesor musi zostać sparowany z niezależną kartą graficzną.

G

Litera G oznacza procesor z dodatkową, wbudowaną i zintegrowaną kartą graficzną. Na przykład procesor Intel® Core™ i7-8809G w zestawie Intel® NUC NUC8i7HVK posiada wbudowaną kartę graficzną Radeon™ RX Vega M GH.

Inne litery oznaczające nazwy serii, o których warto wiedzieć, to:

X

Procesor Intel® Core™ z literą X lub XE w nazwie należy do procesorów Intel® Core™ z serii X, która jest przeznaczona dla profesjonalnych twórców treści6. Procesory te mają większą liczbę rdzeni, dzięki czemu są w stanie sprostać nawet największym obciążeniom7.

Leave a Comment